Eesti tervishoiu tulevik

Ootame Sind kaasa mõtlema ja oma ideid siia platvormile sisestama selleks, et leida üheskoos Eesti tervishoiusüsteemi rahastamisega seotud väljakutsetele uued ja valdkonnaülesed lahendused.

Kõik ideed43

Optimeerimine

Oluline, eriti praeguses kärpepoliitika valguses, on tervishoiusüsteemi sisemine optimeerimine. See hõlmab ka haiglate võidurelvastumise peatamist. Optimeerida on võimalik kõikides valdkondades aga siinkohal toon mõned konkreetsed ettepanekud:
1. Hoiame töös Tallinna linnas 24/7 sisuliselt nelja vastsündinute intensiivravi võimekusega osakonda. See sisaldab valveringide katmist olukorras, kus kõik osakonnas vaevlevad personalipuuduses (mõnedes osakondades on täitmata enam kui 50% arsti ametikohtadest, õdede ja hooldajatega sama), teised teevad ületunde, aparatuuri dubleerimine, administreerimiskulud jne. Lisaks ei ole ainukeses kõrgeima astme intensiivravi pakkuvas haiglas sünnitusmaja, mis eeldab lisaks ka kriitilises seisundis vastsündinute transportimist ja eraldamist oma vanemast. Kogu sellel tegevusel on pikaajaline mõju laste ravitulemustele ja see tähendab ka tulevikus väiksemat sissetulekut riigile.
2. Onkoloogiliste patsientide ravi – kas vajame kõiki protseduure kõikides haiglates. Kiiritusravi ITK-s ja PERHis? HIPEC protseduur ITK-s ja PERHis (siinkohal võiks keegi võtta luubi alla ka antud protseduuriks mõeldud aparatuuri hankimise. Et kuidas siis ühe haigla masin “kogemata” tolli kinni jäi ja hoopis teine haigla sai linnukese esimese HIPEC protseduuri eest Eestis).
3. Tervisekassa loodud teenuste järelvalve – kes ja kuidas kodeerib jne. See puudub ja haiglad ka teavad seda, et nad võivad suvalisi asju kokku kirjutada sisuliselt. Siin on näide koduste teenuste kohta – kui patsient satub haiglasse, siis keegi tema ambulatoorset teenust ju ei peata ja need jooksevad paralleelselt edasi.
Kuni me juhime haiglaid nagu kasumit teenivaid ettevõtteid, siis soovivad kõik teha kalleid protseduure ja uuringuid, kuid patsientide tegelikud vajadused ja tervishoiusüsteemi rahastuse jätkusuutlikkus on sellega vastuolus.
Lisaks on kummaline rääkida palkade kärpimisest või maksude tõstmisest olukorras, kus me ei suuda süsteemi sisemiselt optimeerida ega oma head kontrolli tegeliku ressursside kasutuse üle.

JH
Johanna Hade Tervishoid

Idee täiendused

MA
Malle Avarsoo
Asututusse uue või "seniolematult innovatiivse" ja kallihinnalise ( ehk miljoneid eurosid maksva) aparatuuri hankimine/ehitus peaks olema riikliku strateegilise vaatega hinnatud : a) kas Eestis/ piirkonnas on piisavalt uuringut/sekkumise vajadust ehk patsiente ( tasuvusaeg) b) kas on olemas pädev ja piisav personal? ( tasuvusaeg) c) kas uuring/sekkumine on tõenduspõhine ja efektiivne ehk milline on kasu patsiendile? Investeeringu tegemise otsus peaks olema tervishoiupoliitlist strateegiat järgiv ning maksumaksjalt kogutud ravikindlustusraha mõistlikust kasutustest lähtuv, seda ei tohiks jätta asutuse juhtkonna ja pangahärrade teha. Praegune riiklik "ostustamatus" võimaldab asutustel võidurelvastuda ja teha ebaefektiivseid investeeringuid masinatesse või betooni. Rootsis annab loa suure aparatuuri ostuks/investeeringuks kohalik omavalitsus, kes on ka piirkonna ravikindlustuse rahastaja ( ehk kohalik ravikindlustus), kes otsustab, kas piikonnas on investeering aparatuuri/ehitusse vajalik ja võimalik. Eestis võiks käivitada tervishoiu suurete investeeringute ja/ kalli aparatuuri soetamisel strateegilise otsustamise komisjoni, kes hindab, kas konkreetne maksumaksja raha investeering on põhjendatud .
Click to initialize TinyMCE

Viimati lisatud ideed

  • Toetab 1
  • Ei usu ideesse 0

Panustada teadusesse

Püüame ühiselt aru saada haiguste patogeneesist. Siis saab ka kõige õigemaid ravimeetodeid kasutusele võtta. Lisaks analüüsime oma andmeid ning teeme teadmiste mitte emotsioonide põhiseid otsuseid.
  • Toetab 0
  • Ei usu ideesse 0

Sms lähenevast arstiajast teavitamiseks.

Kui olen broneerinud arstiaja, siis päev enne seda võiks tulla sõnum arstiaja meeldetuletusega. Sõnumile tuleks vastata "jah" kui soovin tulla või kui sõnumi saatmine on keeruline, siis on võimalik helistada sõnumis olevale numbrile. Numbrile vajutades avaneb see kohe helistamise aknas. See aitaks vähendada tühje arstiaegu, kui patsient on unustanud vastuvõtule tulla.
  • Toetab 0
  • Ei usu ideesse 0

Kokkuhoid?

1. Tugev esmatasand( ei tohi rahale mõelda,tugev arstieetika)
2. Haiglad rahaahnuses teevad mõttetuid uuringuid ja proove.
3. Kulutõhusus pole seda sageli.
Raha on olemas,kokkuhoiuga seda juurde ei saa,mõistusega küll.
Kõik ideed
Developed by Ballers