Eesti tervishoiu tulevik

Ootame Sind kaasa mõtlema ja oma ideid siia platvormile sisestama selleks, et leida üheskoos Eesti tervishoiusüsteemi rahastamisega seotud väljakutsetele uued ja valdkonnaülesed lahendused.

Kõik ideed43

Lõpetame (kindlustusmakse maksjana) mahu ostmise ja hakkame ostma tulemust.

Teenuse- ja protseduuripõhine tasustamismudel (fee-for-service: FFS) on oma aja ära elanud (Porter, Kaplan 2013). Seni toimub meie tervishoiusüsteemis toimub suur osa (eelkõige) eriarstiarstiabi teenuse rahastamisest (nii riiklikus kui erasüsteemis) just FFS põhimõttel. Fee-for-service (FFS) mudeli puhul jääb kogu rahaline risk kindlustuse kanda (ja seeläbi kindlustusmaksete maksjate kanda – inimese kanda), kuid samas ei ole tagatud see, et patsient saab just talle sobivat ravi õiges mahus, õigel ajal, õiges järjekorras.

Tervishoiuteenuse osutajal on motivatsioon täita lepingumaht ning pakkuda teenuseid võimalikult palju oma lepingumahu raames, otseselt teenuse vajaduse üle küsimata. Kaudselt on huvi tekitada täiendavat patsientide voogu, et teha rohkem vastuvõtte, aga FFS välistab selle, et patsiendi raviteekonda vaadataks eriarstiabi tasandil kui tervikut. FFS välistab selle, et inimesel antakse esimese vastuvõtu järgselt näiteks 3-4x rohkem tähelepanu, et seeläbi hoida ära 10 lisavastuvõttu, kuhu patsient tuleb süvenenud probleemiga tagasi arsti juurde. Võime teha ükskõik kui head kesksed digitaalsed süsteemid või kaasta rohkem era või rohkem avalikku sektorit või koolitada rohkem arste ja õdesid, aga kui Tervisekassa ja teised kindlustused (ehk maksumaksjad või kindlustusmakse maksjad) ostavad ainult teenuste mahtu, siis nad saavad teenuste mahtu, mitte patsientidele paremat elukvaliteeti või ravi tulemust või kroonilise haiguse ägenemise ennetamist. FFS-ist on loobumas ja kohati loobunud Taani, USA, Saksamaa, Holland, UK. Enamasti mõned edukamad tervisesüsteemide “saarekesed” nendes riikides. Mitmed teadlased (Porter, Kaplan, Gawande, Emanual) kritiseerivad süsteemselt FFS mudelit, samuti toetavad sellest loobumist mitmed organisatsioonid (WHO, ACP, Euroopa Komisjon).

FFS tuleks asendada tulemuspõhise, väärtuspõhise või episoodipõhise (bundled payment) mudelitega, mis annab stiimulid TTO-dele protsesse muuta patsiendi vajadustest lähtuvalt – tuleks luua tasustamismudelid (kindlustuste poolt tervishoiuteenuste ostmise mudelid), mis motiveerivad muutma tervishoiuteenuse protsesse ja mõõtma tulemust. Selle asemel, et osta 10 vastuvõttu ja 3 operatsiooni. Tuleks osta konkreetse diganoosiga/terviseprobleemiga patsiendi ravi algusest kuni teatud vahe-finishini (töövõime taastumine, elukvaliteedi tase). Selle tasumudeli sees saaks aga tervishoiuasutus otsustada, mis on kõige optimaalsem protsess ning millised tegevused on selle patsiendi ravi jaoks kõige sobivamad ning millises järjekorras, et tulemus oleks võimalikult hea.

Idee pole üldse uus (Eestis pakutud 10-15 aastat tagasi), aga selle muutuse tekitamine on keeruline ja vajab tohutult julgust, süsteemsust. Väga palju asju tuleb samal ajal ümber korraldada. Küsimus jääb, kas meil on julgeid, kes seda ette võtavad. Muidu jääb arutelu sisuliselt peenhäälestamise tasandile (maksumäärad, maksuvabastused, lepingumahud, koolitusmahud). Aga elevant on ruumis ning sellest ei räägita, sest see on liiga keeruline ja liiga palju muutusi nõudev küsimus. Kuid kui neid muutusi mitte teha, siis võivad teistsugused muutused tulla suure raksuga ning lõpuks kannatab sellest patsient, kelle häält tegelikult pole kuulda. Seega, hakkame palun liikuma uudsete tasumudelite suunas, mis panevad tervisesüsteemi tegelikult parandama protsesse süsteemi ülselt.

PK
Priit Kruus Tervishoid

Idee täiendused

L
Lembit
Idee ei ole kohandatav tervishoius. Näitena, tegevuspõhine idee riigieelarve koostamisel kukkus läbi sest tulemused olid kirjeldamatud ning selgusid siis kui eelarveraha oli ära kulutatud . Seega juhtimist kui sellist ei toimunud, toimusid vaid sõnastamiskonkursid . Kui majanduses on selge saavutuseesmärk (kasum) siis ravis tulemus on mitmeti kirjeldatav ning hinnatav ja lõpuks patsient kogub elu kestel terviseprobleeme ja nii kui nii sureb vanadusse koos oma haigustega. Aga jutt on ilus ja hästi seatav. https://www.fin.ee/riigi-rahandus-ja-maksud/riigieelarve-ja-eelarvestrateegia/tegevuspohine-riigieelarve .....Üleminek teenusepõhisele juhtimisele võimaldab kliendikesksemat lähenemist ning efektiivsemat ressursside juhtimist. Avalikud teenused jaotatakse: kaudseteks teenusteks, otsesteks teenusteks, välimisteks tugiteenusteks ja sisemisteks tugiteenusteks. Teenuste jaotus aitab kaasa paremale sihtrühmade määratlemisele ja mõõdikute seadmisele. Samuti on teenuste liigitamine aluseks valitsemisala eelarvemudeli koostamisel, kus näiteks tugiteenuste kulud seostatakse teenustega, millele nad väärtust loovad.
PK
Priit Kruus
Olgu lisatud, et Eestis on mitmeid katsetusi ja projekte, kus FFS-ist on hakatud eemale liikuma, olgu see Hiiumaa haigla eelarvepõhine rahastus või ka insuldi raviteekond või psoriaasi kaugjälgimise mudel. Esmatasandi tasustamismudel on võrreldes eriarstiabiga väga põhjalikult disainitud ning on ka heaks näiteks. Samuti on käivitatud Tervisekassa raviteekondade kiirendiprogramm, mis annab ka kindlasti sisendit FFS-i asemel kaasaegsemate tasustamismudelite loomiseks. Teadmus kasvab ning kogemus kasvab. Lisaks tuleb ka aru saada, et tegemist ei oleks kunagi 100% tulemuspõhise tasuga, aga tulemusele/kvaliteedile mõtlemine annab just õige suuna, kuhu liikuda (bundle, quality, budget, capitation, episode, pathway etc). Erinevate erialade, haiguste puhul tuleb lahendada seda erinevalt. Kokkuvõttes saaks muutus olla win-win olukord kõigile osapooltele, mis vähendab ebamõistlikke stiimuleid, mis panevad inimesi ja organisatsioone tegema asju, mida nad tegelikult ei teeks, et parimat ravitulemust saavutada. Lihtne see pole, aga tervishoid ei olegi mitte kuidagi lihtne olnud.
KI
Kaja Ilmarinen
Eriti meeldib, kui selle ideega väheneb patsientide ioniseeriva kiirguse doos. Planeerimine vôimaldaks paremini vältida näiteks mittevajalikke röntgenülesvôtteid.
Click to initialize TinyMCE

Viimati lisatud ideed

  • Toetab 1
  • Ei usu ideesse 0

Panustada teadusesse

Püüame ühiselt aru saada haiguste patogeneesist. Siis saab ka kõige õigemaid ravimeetodeid kasutusele võtta. Lisaks analüüsime oma andmeid ning teeme teadmiste mitte emotsioonide põhiseid otsuseid.
  • Toetab 0
  • Ei usu ideesse 0

Sms lähenevast arstiajast teavitamiseks.

Kui olen broneerinud arstiaja, siis päev enne seda võiks tulla sõnum arstiaja meeldetuletusega. Sõnumile tuleks vastata "jah" kui soovin tulla või kui sõnumi saatmine on keeruline, siis on võimalik helistada sõnumis olevale numbrile. Numbrile vajutades avaneb see kohe helistamise aknas. See aitaks vähendada tühje arstiaegu, kui patsient on unustanud vastuvõtule tulla.
  • Toetab 0
  • Ei usu ideesse 0

Kokkuhoid?

1. Tugev esmatasand( ei tohi rahale mõelda,tugev arstieetika)
2. Haiglad rahaahnuses teevad mõttetuid uuringuid ja proove.
3. Kulutõhusus pole seda sageli.
Raha on olemas,kokkuhoiuga seda juurde ei saa,mõistusega küll.
Kõik ideed
Developed by Ballers