Eesti tervishoiu tulevik

Ootame Sind kaasa mõtlema ja oma ideid siia platvormile sisestama selleks, et leida üheskoos Eesti tervishoiusüsteemi rahastamisega seotud väljakutsetele uued ja valdkonnaülesed lahendused.

Kõik ideed43

Ennetus

Tervis kujuneb sageli väljaspool tervishoidu. Kui teame ühiskonnana, et me ei tule toime kasvavate tervishoiukuludega ning seda mitmetel erinevatel põhjustel, samal ajal on tõenduspõhine ennetus valdkonnana rakendamata, siis tuleb kasutada ka seda alarakendatud valdkonda ja seda süsteemselt ja sihipäraselt ja läbimõeldult. Ennetus on odavam, kui tagajärgedega tegelemine ja tervist toetava keskkonna loomisel on väga palju võimalusi, aga see vajab otsust ja piisavat ressurssi.

P
Pille Kolmas sektor

Idee täiendused

H
Helle
Ennetus jaguneb tegelikult kaheks: Enne lapse sündi ning peale lapse sündi kuni vanurini ja lahkumine siit ilmast. Üks elutsükkel, millele mõeldakse siiani vaid tagajärgedele. Teine ennetuse pool kuulub meditsiinitöötajaks ettevalmistav perjoodi. Eesti teadusliku meditsiini tööpraktika osakaal peaks kuuluma iga indiviidi personaalsele ravile. Ettevalmistada uuringu katserühmad, mis hõlmavad individuaalse ravi põhimõtteid ja võrrelda eesti kogukonna gruppide ravi põhimõtetega. Siit selguvad meie meditsiinilise ravi kitsaskohad.
KK
Külliki Kristianson
Rahvastiku tervise arengukava 2020–2030 peab üheks alaeesmärgiks ka tervist toetavat keskkonda ja mõistab, et sageli võib keskkonnategurite negatiivne mõju ilmneda alles aastate pärast (näiteks kujuneb välja allergia, närvikahjustus või kasvaja). Täna aga paljud arstid siiski ei tea, millest loetletud kahjustused tekivad ja neid paraku tablettidega ei ole võimalik ravida. Vähitõrje tegevuskava 2021–2030 peatükk Esmane vähiennetus sisaldab riskitegureid, millele ei pöörata praktikas piisavalt, kui üldse: "Füüsilise keskkonna peamised vähki tekitavad tegurid on ultraviolettkiirgus (UV-kiirgus), RADOON, keskkonna tubakasuits ning välis- ja siseõhus levivad peenosakesed, KOKKUPUUDE TOODETEST PÄRINEVATE ERINEVATE KANTSEROGEENIDEGA, aga ka TOIDU kasvatamise, käitlemise ning valmistamisega seotud saaste- ja lisaained." Sama tegevuskava toob veel välja: "Töö- ja elukeskkonnas esinevate keemiliste ainete mõõtmisvõimekus on väike. Erinevates valdkondades kogutav teave elukeskkonnast tulenevate riskitegurite kohta peab olema kokkuviidav ja kasutatav inimeste summaarse kokkupuute hindamiseks, kokkupuute vähendamise sekkumiste väljatöötamiseks ning tervist toetava elu- ja töökeskkonna kujundamiseks." See keeruline lause tähendab, et tuleb korraldada: õhukvaliteedi mõõtmisi, toodetele ekspertiise ja inimestele bioseiret ning neid tulemusi kõrvutada. Meil on ju teadus- ja tõenduspõhisus kõige olulisem! Aga need olulised ennetustegevused on jäänud ei tea, mis põhjustel tegemata. Toodetest välja lenduvad gaasilised lenduvad orgaanilised ühendid (LOÜ) ei ole mitte ainult kantserogeensed vaid ka neurotoksilised, mis on keeranud tuksi rahva vaimse tervise. Näiteks formaldehüüd on nii kantserogeenne kui neurotoksiline, lisaks on see ka kõikide südame-veresoonkonna haiguste tekitaja, veebis vastav teadusuuring vabalt leitav kõikidelt teadusuuringute platvormidelt. Ja seda lendub väga igapäevastest tarbeesemetest nagu poroloon- ja polüestermadratsid ja -padjad, saepuruplaat jms, mistõttu oleme kõik nendega liiga palju kokku puutunud. Tooteohutuse järelevalve on ülivajalik! Kui patsient läheb täna kroonilise köhaga arsti juurde, kas arst oskab uurida ega patsient ei ela mitte radoonirohkes piirkonnas? Paraku Tervisekassa töös ei ole nimevahetusega toimunud sisulist muudatust, rahastatakse edasi ainult haiguste ravi aga mitte tervist. Kui Tervisekassa ei hakka rahastama tervise arengukavadesse sisse kirjutatud olulisi ennetustegevusi siis mingit muutust rahva tervises ei ole oodata. Järgmisel aastal sinna ahju visata puuduvad 150 miljonit? Ravi ei ole mitte ainult kallis vaid ka piinarikas, haige inimene ei saa käia tööl või ei ole seal piisavalt tõhus ning plaanitav maksutõus ei ole teostatav ja lisab vaid ebavajalikku stressi. Seega panustame ikka ennetusse palun.
I
Ingrid
Peetrile täiendus! Ennetus on strateegiline plaan, mille eesmärk on kas mingi saavutus või millegi vältimine. Mõned näited teistest valdkondadest, kuid ka tervisevaldkonnas on see sarnane ehk vajab strateegilist plaani ja tuleb kindlaks teha riski- ja kaitsetegurid. Näide teisest valdkonnast (mis on otsapidi ka tervisega seotud): Kuidas ennetatakse tulekahju? Tehakse kindlaks enim tulekahjusid põhjustavad riskifaktorid ja seejärel hakatakse neid riskifaktoreid eemaldama/leevendama. Lisaks tehakse kindlaks riski ära hoidvaid faktorid ehk kaitsefaktorid ja seejärel hakatakse neid tugevdama. Näited: suitsuandur kui riski leevendav faktor, vanad elektrijuhtmed kui riski/ohtu põhjustavad faktorid. Tulekahju ärahoidmine on odavam, kui tulekahju tagajärgede likvideerimine (kaotatud vara, vara taastamine, tervis ja elu, päästeressursse läheb sellegipoolest vaja jne). Nagu Pille mainis, kujuneb tervis väljaspool tervishoidu, seega tegelema peamegi seal, kus inimese tervis kujuneb: lasteaed, kool, kodu, töökoht, kohalik omavalitsus jne.
I
Ingrid
Toetan Pille mõtteid! Palju räägitakse sellest, et muutuste saavutamiseks on vaja tõsta teadlikkust, küll siis hakkame ka paremaid otsuseid tegema. Teadlikkusega on tegeletud juba mitukümmend aastat ja seda tuleb jätkata. Teadlikkus on oluline, kuid teadlikkusest üksi muutusteks ei piisa. Muutusteks on vaja mõjutada sotsiaalset normi. Sotsiaalne norm on kirjutamata kui ka kirjutatud reeglite ja ootuste kogum, mis juhib meie käitumist kogu ühiskonnas. Need normid määravad, milline käitumine või tegevused on meie ühiskonnas saanud ulatusliku aktsepti ja millised mitte, mõjutades seega inimeste otsuseid, tegevusi, mõtteviise ja hoiakuid. Ühiskonnas, kus tervise väärtustamine ulatub kaugemale üksikisiku tasandist (ehk see on sotsiaalne norm) ja kus tervise edendamine on tunnistatud eduka riigi arengu vältimatuks osaks kõigis valdkondades, on tervislik eluviis oluliselt laiemalt levinud ja toetatud. See tähendab, et kõigil ühiskonnaliikmetel on oma panus ja vastutus. Kõik ühiskonnaliikmed saavad ka sellest kasu - kuna tervemad saavad panustada oluliselt enam ühiskonna arengu ja heaolu tugevdamisele. Teine asi on see, et mida vähem inimesi jõuab üldse tervishoiusüsteemi (ennetatud haigusjuhud), seda enam jääb ka riigil raha selleks, et suunata see riigi arengu toetamisse ehk siis kõikide inimeste heaolu paraneb. Näide: nt ka erasektor väärtustab töötaja tervist (töötaja viibib suurema osa päevast töökohas) ja võtab kasutusele tõendatud meetmed nt. soodustab istuva töö puhul päeva sees regulaarset liikumist jne. Näide: toiduainetööstused planeerivad või muudavad olemasolevad retseptid tervist toetavaks (lähtudes tõendatud infost) jne. Näide: kohalikud kogukonnad on ise aktiivsed osalema ja panustama oma piirkonnas tervist toetavatesse tegevustesse. Näide: kohalikud omavalitsused toetavad kohalikke kogukondi, kes panustavad tõendatud tervist edendavatesse tegevustesse. Lihtsad valikud: Inimesed teevad valikuid, mida on neil lihtne teha. Kui tervislikud valikud on lihtsamad ja ühiskondlikult soositud/toetatud valikud, siis neid ka tehakse. Ebatervislikud valikud peaksid olema ebamugavad ja keerulised, siis ka neid valikuid tehakse oluliselt vähem. Näiteks alkoholi kättesaadavus peaks olema ebamugav ja mõõdukalt kallis, et inimene seda ei ostaks. Tervislikud valikud peaksid olema inimesele kõige lihtsamad valikud, kuna inimene lähtub oma igapäevastes tegevustes sageli sellest, mis tal ajaliselt, rahaliselt võimaldavad kiiret lahendust ja sellest, milline on sotsiaalne norm.
A
Aljona
Rahvastiku Tervise Arengukava 2020-2030 järgi, on peamisteks haiguste riskiteguriteks tasakaalustamata toitumine, tubaka tarbimine, õhusaaste, alkoholi liigtarvitamine ja ebapiisav füüsiline aktiivsus. Toetan Pille mõtteid. Arengukava saab siit: https://www.sm.ee/rahvastiku-tervise-arengukava-2020-2030
P
Pille
Ja siia juurde saab veel tuua ju tegelikult väga tõhusa ja ennast tõestanud ennetuse näite, milleks on vaktsineerimine. Kui me vaatame ennetust sedasi, mille eesmärk on millegi ärahoidmine, siis vaktsineerimine on hoidnud kümnendite jooksul ära väga palju surmasid ja tervisekahju. Ja Tõnu Mertsina tõi siin eelnevalt välja, et "kvaliteetne tervishoid on eduka majanduse üks alustalasid. Kui see hoiab Eesti inimesed võimalikult tervena ja pikendab nende tervena elada jäänud aastaid ning oodatavat eluiga, siis aitab see parandada ja hoida ühiskonna kõige olulisemat osa, inimkapitali." Täpselt sama saame öelda ennetuse kohta. Ütleksin, et see on paljuski ka osa edukast majanduspoliitikast ja väga oluline aspekt parema ja edukama tuleviku vaatest. Võtame siis vaimse tervise näite ka. WHO definitsiooni järgi on vaimne tervis heaoluseisund, mis annab inimesele ressursid, et 1. realiseerida oma võimeid; 2. tulla toime igapäevase elu pingetega; suutlikkuse töötada tootlikult ja tulemusrikkalt; 3. võimekuse panustada ühiskonna heaks. Vaimse tervise hetkeseis ja tulevikuprognoosid ei ole samuti saladus. Ja küsin veel, kas tervishoid üksinda suudab seda probleemipundart lahendada? Eestil on vaja tervemaid inimesi, kes ei vaju haigusesohu liiga vara, vaid meil on vaja mõtiskleda väga laiapindselt ja strateegiliselt, kuidas hoida inimkapitali ka reaalselt kapitalina ja tulutooja poole peal. Kui liiga suur hulk inimesi liigub liiga vara tulutoojalt kulutooja poole peale, siis siin on väga suur mõttekoht kõigi jaoks. Tahame ju kõik, et Eestil oleks ühiskonnana tulevikku, perspektiivi ja lootust. Selle üks alusvundament on terve inimene. Ja selle "võimalikult pikalt tervena püsiva inimese" jaoks on vaja rakendada erinevaid meetmeid. Üks osa sellest on väga tervishoid, teine osa ka ennetus. Ja sinna tuleb kindlasti ka kolmas, neljas ja viies osa jne. Aga ennetatavat tuleb ennetada. Me oleme liiga vaesed, et ravida massiliselt probleeme, mis on suuresti ennetatavad. Jah, kõike ei enneta ja kõiki ei päästa, aga oluliselt kaugemale saab selles vallas siiski liikuda.
P
Pille
Tere Peeter ja teised! Olen nõus, et ennetus on keeruline ja ajakulukas, mis teeb selle justkui vähetõhusaks. Mis ei tähenda, et see valdkonnana kuidagi ebaoluline oleks. See läheb kindlasti mingis mõttes tervishoiust välja, aga tulemusena on siiski tervishoidu mõjutav. Samas, kui selles puudub järjepidevus ja süsteemsus, teemast saadakse erinevat moodi aru, on tõesti keeruline ja tulemusi vähe. Aga selles pole süüdi ennetus, kui idee, vaid pigem on see probleem süsteemsetes valikutes ja otsustes. Ennetuses (ja ma olen siin hästi lai, eks) saame näiteks kujundada alkoholipoliitikat, on erinevaid vanemlusprogramme, haridusasutustes (liikuma kutsuv kool, kiva jne) jne-jne. Ja minu seisukoht tulenebki paljuski sellest, et kui see valdkond ei ole rohkem fookuses, siis ei saa sealt tulla ka häid tulemusi. Küsiksin ka juurde, Peeter, mis ennetuse vastu räägib? Olen nõus, et probleeme on, aga kas probleem on ennetuses või rakenduse viisis pigem? Mis aitaks ennetust tõhusamalt teha? Kas ennetus peaks olema täiesti mängust väljas? Ma arvan, et me ei näe hetkel veel neid tulemusi tervishoius, mille suunas me triivime, aga mis hakkavad meid väga valusalt hiljem hammustama. Näiteks rasvumine, laste suutervis, vaimse tervise probleemid jne-jne.
P
Peeter
Kas Sa Pille tooks näiteid, kus on võimalik rakendada tõhusat ennetust?
Click to initialize TinyMCE

Viimati lisatud ideed

  • Toetab 1
  • Ei usu ideesse 0

Panustada teadusesse

Püüame ühiselt aru saada haiguste patogeneesist. Siis saab ka kõige õigemaid ravimeetodeid kasutusele võtta. Lisaks analüüsime oma andmeid ning teeme teadmiste mitte emotsioonide põhiseid otsuseid.
  • Toetab 1
  • Ei usu ideesse 0

Sms lähenevast arstiajast teavitamiseks.

Kui olen broneerinud arstiaja, siis päev enne seda võiks tulla sõnum arstiaja meeldetuletusega. Sõnumile tuleks vastata "jah" kui soovin tulla või kui sõnumi saatmine on keeruline, siis on võimalik helistada sõnumis olevale numbrile. Numbrile vajutades avaneb see kohe helistamise aknas. See aitaks vähendada tühje arstiaegu, kui patsient on unustanud vastuvõtule tulla.
  • Toetab 0
  • Ei usu ideesse 0

Kokkuhoid?

1. Tugev esmatasand( ei tohi rahale mõelda,tugev arstieetika)
2. Haiglad rahaahnuses teevad mõttetuid uuringuid ja proove.
3. Kulutõhusus pole seda sageli.
Raha on olemas,kokkuhoiuga seda juurde ei saa,mõistusega küll.
Kõik ideed
Developed by Ballers