Eesti tervishoiu tulevik

Ootame Sind kaasa mõtlema ja oma ideid siia platvormile sisestama selleks, et leida üheskoos Eesti tervishoiusüsteemi rahastamisega seotud väljakutsetele uued ja valdkonnaülesed lahendused.

Kõik ideed43

Tegeleme efektiivsemalt haiguste ennetamisega

Väga palju räägime ühiskonnas haiguste ennetamisest, mis on väga-väga oluline (et tuleks enda tervise eest ise vastutus võtta, käia kontrollis jne), kuid päriselus tundub, et olemasolev süsteem seda ei toeta või siis on probleem kahjuks inimeste mõtteviisis (kuna ei ole ise tervishoiu inimene, siis põhjust kahjuks ei tea). Peaksime jõudma tervishoiusüsteemis nii kaugele, et igas Eestimaa nurgas – olenemata haiglast, tervishoiuasutusest ja perearstist – on tervishoiutöötajatel rohkem sarnased ja ühtsed ennetuse alased teadmised ning ka selgemad reeglid/põhimõtted, millest oma töös lähtutakse.

Isiklikust kogemusest võin tuua näite, et pöördun kord aastas perearsti poole kõikehõlmava vereanalüüsi tegemiseks ning soovin mammoloogi vastuvõtule. Iga kord küsitakse, kas on kaebusi. Vastan, et ei ole. Seejärel ütleb pereõde, et sel juhul me mammoloogi juurde saatekirja ei anna. Kuidas ei anna?? Miks mul peavad olema mingisugused kaebused? Kas õdedel-arstidel on mingis regulatsioonis kirjas, et kaebuste mitte olemasolul kontrolli ei võeta? Ma ei soovi tulla arstile 4. staadiumi vähiga, et siis kuulda "Miks te varem ei tulnud", vaid seda ennetada! Seega lähen tasuta rinnakabinetti, kus mulle alati antakse saatekiri mammograafiasse, kuid see tähendab, et olen raisanud mõttetult mitme inimese aega ja ressurssi. Ja teen seda igal aastal. See kattub ka eelpool tõstatatud efektiivsuse teemaga.

T
Tiia Haridus

Idee täiendused

KK
Külliki Kristianson
Toetan igati igasugust haiguste ennetamist aga mammograafia ei ole ennetusmeede vaid see fikseerib ainult hetke olukorra, kas vähki ei ole või mis staadiumis ta on. Positiivne vastus näitab, et ennetusega on juba nihu läinud. Geenidoonorid saavad geeniportaalist lugeda, et haiguste teke sõltub mitmest tegurist: geenid, elustiil ja keskkond. Ainult kehvad geenid meid veel haigeks ei tee kui elame puhtas keskkonnas, sööme tervislikku pestitsiidi- ja herbitsiidivaba toitu, millesse ei ole lisatud kahjulikke lisaaineid, joome puhast vett, ei joo alkoholi ega suitseta. Ehk geenidega kaasa tulnud riske on võimalik edukalt maandada. Kui elustiili küsimustega tegeletakse meil intensiivselt ja haiguste põhjusteks peetakse ainult alkoholi, tubakat ning inimeste käitumist üldiselt, siis tähelepanuta on jäänud keskkonna küsimused, seda eriti siseruumides. See tõsiasi on kirja pandud ka Eesti inimarengu 2023. aasta aruandesse. Seoses välisõhu saastega on seal välja toodud võimalikke tõsiseid tervisekahjustusi. Samal ajal kui meil väga suuri probleeme välisõhuga siiski ei ole, on tõsised probleemid hoopis siseruumides, millega tõepoolest meil ei tegeleta üldse! Seoses tööstuse arenguga on toksiinid meil ehitus-, viimistlus- ja sisustusmaterjalides, madratsites-patjades-tekkides, rõivastes, plastnõudes ja -pakendites, pesuvahendites, kosmeetikas... Ja järelevalve puudub kuigi seadused seda ette näevad! Sünteetilistest materjalidest valmistatud toodetele on tekkinud peale sertifikaatide märgiseid, mis tekitavad tarbijates turvatunde, aga need vaid lubavad, et tootes on toksiine nn ohutus koguses. Kui igas tootes on mingi kogus toksiine, kui palju see siis kõik lõpuks kokku teeb ja kas siis enam on ohutu kogus? Nagu rahva tervise seis näitab – ei olegi. Seega, kui on soov ennetada rinnavähi tekkimist, on mõistlik vaadata, mis materjalist on tehtud rinnahoidja, madrats-padi-tekk, riided seljas. Kui need on mis tahes sünteetilisest materjalist, on mõistlik need vahetada naturaalsete vastu. Lisateavet leiab guugeldades "toxic clothing" ja ajakiri The Guardian lahkab teadusuuringut, mis näitab, kuidas treeningriietest toksiinid inimese organismi satuvad ja võivad põhjustada muu seas ka vähi teket (Thread carefully: your gym clothes could be leaching toxic chemicals). Need teemad ei peaks olema ainult tarbija õlgade kanda, riigis tuleb luua korralik tooteohutuse järelevalve ja vastav teavitustöö peab saama sama tõhusaks kui praegu on võitlus alkoholi tarbimise vastu. Selline ennetusmeede on ülitõhus ja võtab meditsiinisüsteemilt suure surve kiiresti maha.
PP
Pisar Pind
Õnneks on just nendest valdkondades kokku lepitud, mida teha - saadaval on 40–65-aastase täiskasvanu tervise jälgimise ja haiguste ennetamise juhend https://www.ravijuhend.ee/tervishoiuvarav/juhendid-gp/25/40-65-aastase-taiskasvanu-tervise-jalgimise-ja-haiguste-ennetamise-juhend, millest kõik perearstid lähtuvad. Kaebusteta inimesele vereanalüüsi tegemine annab vähe infot ning võib olla suisa kahjulik, kuna analüüsid annavad käesolevas hetkes mingi tulemuse, mis võib viie tunni või viie päeva pärast olla hoopis teistsugune (inimesele, kellel on kaebused, nende puhul on teine lugu) - inimesel on kindlustunne, et analüüsid on tehtud ja kõik peaks olema korras - tegelikult sellist analüüsi olemas ei ole. Antud ravijuhendit toetab patsiendijuhendit: https://ravijuhend.ee/patsiendivarav/juhendid/242/tervislike-eluviiside-soovitused. Ka rinnavähi ennetamine on olemas - sõeluuringuga (Eestis kutsutakse rinnavähi sõeluuringule 50–68-aastaseid naisi iga kahe aasta tagant). Sõeluuringul võiks käia rohkem inimesi. Väga kahju on, kui hurjutatakse inimest sõnadega "kus te varem olite" - see pole kindlasti inimese süü ja nii öelda pole kindlasti professionaalne. Riiklikud programmid sõeluuringute osas luuakse nii, et võimalikult palju inimesi aidata selle rahaga, mis meil on. Kindlasti on juhtumeid, mis jäävad siit välja - need on traagilised ja neid on õnneks vähe - nii vähe, et ei tasu ära kõigi inimeste kontrollimine. Seega kokkuvõtteks: kõigi inimeste tervise kontrollimine analüüsidega ei ole tõenduspõhine, kulutab vähest raha tervishoius ning võib olla suisa ohtlik patsiendile.
Click to initialize TinyMCE

Viimati lisatud ideed

  • Toetab 1
  • Ei usu ideesse 0

Panustada teadusesse

Püüame ühiselt aru saada haiguste patogeneesist. Siis saab ka kõige õigemaid ravimeetodeid kasutusele võtta. Lisaks analüüsime oma andmeid ning teeme teadmiste mitte emotsioonide põhiseid otsuseid.
  • Toetab 1
  • Ei usu ideesse 0

Sms lähenevast arstiajast teavitamiseks.

Kui olen broneerinud arstiaja, siis päev enne seda võiks tulla sõnum arstiaja meeldetuletusega. Sõnumile tuleks vastata "jah" kui soovin tulla või kui sõnumi saatmine on keeruline, siis on võimalik helistada sõnumis olevale numbrile. Numbrile vajutades avaneb see kohe helistamise aknas. See aitaks vähendada tühje arstiaegu, kui patsient on unustanud vastuvõtule tulla.
  • Toetab 0
  • Ei usu ideesse 0

Kokkuhoid?

1. Tugev esmatasand( ei tohi rahale mõelda,tugev arstieetika)
2. Haiglad rahaahnuses teevad mõttetuid uuringuid ja proove.
3. Kulutõhusus pole seda sageli.
Raha on olemas,kokkuhoiuga seda juurde ei saa,mõistusega küll.
Kõik ideed
Developed by Ballers