Eesti tervishoiu tulevik

Ootame Sind kaasa mõtlema ja oma ideid siia platvormile sisestama selleks, et leida üheskoos Eesti tervishoiusüsteemi rahastamisega seotud väljakutsetele uued ja valdkonnaülesed lahendused.

Kõik ideed43

Töövõime ja -puude määramine

Arstide koormuse ja krooniliste patsientide „jooksmise“ vähendamiseks erinevate spetsialistide vahel tuleb üle vaadata ja võimalusel muuta vähemalt kahte seadust. Need on Töövõime hindamise seadus ja Puuetega inimeste sotsiaaltoetuste seadus. Mõlema seaduse põhimõte on, et kroonilise haigusega patsiendid peavad regulaarselt tervisekontrollis käima vastavalt diagnoosile, ühe või mitme arsti juures. Viimased visiidid peavad toimuma kuus kuud enne taotluse esitamist Töötukassale ja Sotsiaalkindlustusametile, kus arstil on põhimõtteliselt 20 minutit aega kirjutada epikriis, mis katab kogu haigusloo hindamiste vahel (isiklik kogemus eelmisest aastast)! Midagi, mille üle mõelda! Põhjuseks on see, et nimetatud asutuste „terviseeksperdid“ loevad piltlikult öeldes ainult „tiitellehte“ (patsiendi andmed, diagnoos ja raviarstid) ja „viimast lõiku“ (viimane epikriis patsiendiportaalis). See tõstatab küsimuse: miks on kohustus regulaarselt arsti(de) juures käia?

Kuna üks visiit kestab tavaliselt 20 minutit, olen enne visiiti saatnud arstile meili oma terviseseisundi kohta kahe kohtumise vahelisel perioodil ja arst on selle tavaliselt oma märkmetesse lisanud. Kuid lugedes eelmisel aastal Sotsiaalkindlustusameti esialgset otsust, tundus see olevat „imepärane paranemine“ (lõplik otsus: puuet ei määratud), kuigi kõik, mis vahepeal viie aasta jooksul juhtus, kajastus patsiendiportaalis?! Loomulikult esitasin kaebuse koos väljavõttega oma isiklikust tervisepäevikust (mis näitas haiguspäevade sagedust ja kestust) ning piltidega, mis illustreerisid esmase diagnoosi tegelikku olemust ja mõju elukvaliteedile.

Seetõttu tuleks muuta nõuet pidevalt regulaarselt arsti juures käia (kui patsiendiportaalis on juba näha, et võtan regulaarselt erinevaid ravimeid 2-3 korda päevas), asendades need vajaduspõhiste visiitidega (kui on tõeline probleem või küsimus, mille puhul minu teadmised ja apteegis saadaval olevad ravimid ei ole piisavad). See vähendaks märkimisväärselt arstide koormust ja visiidiaegu, tagades, et need, kes vajavad, saaksid õigeaegselt vajaliku ravi, mitte siis, kui tüsistused on juba tekkinud või uued haigused on ilmnenud, mis nõuab järgmise arsti vastuvõttu.

AK
Aveli Kikkatalo Muu

Idee täiendused

I
INVA
Algselt tegigi perearst , siis muudeti seda. Ilmselt tuleks see uuesti suunata perearstile tagasi ja vajadusel tema broneerib eriala arstile aja või teeb e-konsultatsiooni , nagu nüüd juba möödunud aastast on ju nii. Miks ma pean , keskmise puudega käima - kui mind on kokkupandud tükkidest ja tõestama seda pidevalt. Muuseas , hiljaks jäädes - võetakse ära INVA tasuta parkimise õigus ja selle saab tagasi kui on kinnitatud puue. Kas mõni oskab öelda, et puusaliigesed mitmest tükist kokkupannes ja samuti labajala närvi kahjustus , peaks taastuma 30 aasta jooksul ? See jama tuleks koheselt lõpetada, see on pigem vanuse tõustes selliseks koormaks ja läbielamiseks. Imestama paneb , et Puuete Koda ei ole sel teemal midagi öelnud .... Samuti pole ju põhjust karta- enamus KOV on olemas oma sots.töötajad ja vajadusel saab sealt tellida teenust - abi nt. poevajadus jms. Ainult on küsimus- sul peab olema puue või põhjendatud vajadus - ja seda määrabki täna perearst. Eespool kirjutaja ajab asjad segamini-Reet: üks on töövõimelisus ja teine on, puue. Tööealisel määratakse mõlemad , pensionile jäädes jääb puue- ka siis kui sa pead omale leivaraha kraapima siinses riigis 50 aastat töötanuna ja üksikuks jäänuna, pensioninärile ei maksta ka enam Oktoobrikuist üksikpensionäri toetust , sest see korrutatakse eelneva aasta indekseeritud pensioni miinimumi 1,2 -ga ja seepärast ei ole seda sissetulekut enam olemas. Sellest on vaikselt möödamindud. Seega on siin mitu probleemi , kaasaarvatud INVA kaardi kasutamine(kui seda kaarti pole , pole sul ka teist kaarti - millega on õigus saada odavamalt ravimit, mähkmepükse, spets. linu jms., ka duššitooli .
ES
Emöke Sogenbits
Mul on kaks 2 puudega inimest, üks neist pime, siiratud neeruga ja muude diabeedi tüsistustega. Miks inimene peab iga x aasta tagant käima läbi hulga arste ja otsuseid, kui seisund ei muutu ja parim "progress" on stabiilsus?!
R
Reet
kui inimesel on piiranguid põhjustav haigus või seisund, siis peaks ta käima arsti juures nagunii. Kui seisund vajab ainult ravimite võtmist, siis tõenäoliselt ta ei vaja ka töövõimetust. va kui tegemist mingi jäseme puudumisega. perearsti juures käimisest ju piisab. ükski seadus ei nõua eriarsti külastamist
Click to initialize TinyMCE

Viimati lisatud ideed

  • Toetab 1
  • Ei usu ideesse 0

Panustada teadusesse

Püüame ühiselt aru saada haiguste patogeneesist. Siis saab ka kõige õigemaid ravimeetodeid kasutusele võtta. Lisaks analüüsime oma andmeid ning teeme teadmiste mitte emotsioonide põhiseid otsuseid.
  • Toetab 1
  • Ei usu ideesse 0

Sms lähenevast arstiajast teavitamiseks.

Kui olen broneerinud arstiaja, siis päev enne seda võiks tulla sõnum arstiaja meeldetuletusega. Sõnumile tuleks vastata "jah" kui soovin tulla või kui sõnumi saatmine on keeruline, siis on võimalik helistada sõnumis olevale numbrile. Numbrile vajutades avaneb see kohe helistamise aknas. See aitaks vähendada tühje arstiaegu, kui patsient on unustanud vastuvõtule tulla.
  • Toetab 0
  • Ei usu ideesse 0

Kokkuhoid?

1. Tugev esmatasand( ei tohi rahale mõelda,tugev arstieetika)
2. Haiglad rahaahnuses teevad mõttetuid uuringuid ja proove.
3. Kulutõhusus pole seda sageli.
Raha on olemas,kokkuhoiuga seda juurde ei saa,mõistusega küll.
Kõik ideed
Developed by Ballers